İnternet uyarısı

Aileler için

Genelde internet güzel bir alandır. Küçük ilgi alanları ile insanlar yeni arkadaşlar bulabilir ve daha sosyal olabilirler. Sokakta olabilecek kötü şeyler gibi, internette de böyle olabilir. Çocuğunuz internette madde bağımlısı olamaz ya da araba çalamaz, fakat dikkate alınması gereken bazı tehlikeler vardır. Bu tür tehlikeleri çocuklardan korumak, ailelerin görevidir.

Çocuğunuzla daha çok vakit geçirin. Çocukların, gerçek yaşamlarıyla ilgili sorunları olduğunda ve bu sorunları kimsenin dinlemediğinde, sanal dünyaya kaçarak kurtulmaya çalışabilirler. Eğer çocuğunuzla olan ilişkiniz güven üzerine dayalıysa, onları pozitif yönde etkileyin. Çocuğunuzu her zaman kontrol etmeye çalışmayın - eğer sizinle birlikte bir güven ortamı varsa, çocuğunuz size yardım almak için soru soracaktır. Bu zamanda, çocuklar internette sizin bildiğiniz şeylerden daha fazlasını biliyorlar ve bu yüzden onları her zaman dinlemeden yargılamayın, onlara sorun ve size öğretmesini sağlayın, böyleece çocuğunuzu koruyabilirsiniz.

Onlara Dolduk.com hakkında iyi ya da kötü neler olduğunu sorun. Kendinize Dolduk.com hesap açın, çocuğunuzu arkadaş listenize ekleyin. Çocuğunuzun profiline göz atın - hangi özelliklerin arkadaşları tarafından ya da herkes tarafından görünebilir olduğuna bakılabilir. Eğer sizi rahatsız eden bir konu olduysa, bunu çocuğunuza sizi neden rahatsız ettiğini anlatınız. Emir vermek ya da inkar etmek işe yaramaz. Çocuklar zarar gördüklerinde nasıl reaksiyon göstereceklerini bilemez. Ne yazık ki kanunlar bu konuda zayıf ve bir kişiye bir şey olduktan sonra devreye giriyor. Çocuğunuza, onu rahatsız eden veya şüphelendiren birşey olduğunda size anlatması konusunda konuşun.
İnternet, artık çocuklar için gerçek iletişim çevresidir ve bunu onlara yasaklayamazsınız. Çocuklarınızı dinlemeyi ve onlara daha çok zaman ayırmayı kendinize anlatmaya çalışın!

Çocuklar için

Dolduk.com arkadaş bulma ve onlarla iletişim içinde bulunmak için mükemmel bir yer fakat lütfen unutmayın, gerçek yaşamdaki gibi, internette de tehlikelidir. Onlardan sakınmak için bu güvenlik kurallarını takip etmenizi rica ederiz.

Aklınızda bulunmalı ki sizin çıkarttığınız haberler, başkaları tarafından erişilebilir ve görülebilir. Aslen bu tamamdır ama, bu demektir ki, başkasının görmesini istemediğiniz şeyleri yüklememelisiniz! Dünyada farklı insanlar vardır, iyi ve kötü olarak. Bu kötülerden internet kullananları da vardır. Böylece bu kişilerin sizin e-mail, MSN veya telefon numaranızı görmesini ve almasını istemiyorsanız, böylece bu bilgileri genel bölgede göstermeyin. Profilinizi koruyun - internette erişilebilir alanlarınızı ve de şifrenizi dikkatlice seçiniz.

İnternette tanıştığınız insanlar ile dışarıya çıkmayın. Eğer gerçekten çıkmalıysanız, böylece bunu ailelerinize iletiniz - nereye gideceğinizi ve size nasıl ulaşacakları hakkında bilgi veriniz. Eğer yalnızca bu çözüm değilse, bunu arkadaşlarınızın bilmesine de izin verin. Yanınıza ilk buluşmada birisini alınız (yetişkin olması gerekebilir). Çok kalabalık olan bir bölgede buluşun - alışveriş merkezi, popüler alanlar gibi. Eğer mümkünse, gerçekten kiminle iletişime geçtiğinizi kontrol edin, ortak arkadaşlar ile de kontrol edilebilir. Unutmayın - insanlar her zaman sizin sandığınız gibi iyi niyetli olmayabilir.